Jun 17, 2012

Vertical Garden הגינה של יעל

Yael Stav - a product designer and botanist, believes vertical gardens are a perfect solution to our urban era. They save space,  conserve water, increase oxygen, insulate heat and cold, and above all they improve our well being. See Yael's magnificent garden below and visit her website Invivo  to find out more about her recycled products.

סבא שלי, ד"ר ניסים משיח, היה אגרונום ומורה. גינת ביתו בתל-השומר שמורה בזכרוני כמקום קסום ונפלא עליו מנצח אדם קפדן ומדויק שניצל כל קופסת שימורים או גבינה כעציץ ובית גידול להעשרת גינתו. כל מילימטר בגינה (שהשתרעה על פני דונם שלם!) פרח והניב פרי  ולנו הנכדים זומנו הרפתקאות נפלאות ומופלאות - החל בעץ האבוקדו (עליו הקמנו את בית העץ הראשון שלנו) וסוכת הגפנים בה ישבנו לאכול ארוחות מרהיבות מעשה ידיה של סבתא ליליה שהייתה בשלנית בחסד, וכלה בשיחים ריחניים שהקיפו את הגינה - מהם ניסינו להכין בשמים, וגינת הקקטוסים שסיקרנה והרתיעה בעת ובעונה אחת. כשסבא היה משקה את הגינה היה נדמה שהוא סופר את הטיפות - כל צמח קיבל בדיוק את מה שנחוץ לקיומו וכל טיפה נוצלה עד תום. למילה בוסתן הייתה משמעות אחת - הגינה של סבא. חופשות הקיץ בבית סבא וסבתא יחד עם בת דודתי אפרת מעולם לא הצריכו יציאה ממתחם הגינה. כל מאווינו מולאו, והיינו מאושרות.

שנים עברו - גינות רבות גיננתי וטיפחתי - ולא הצלחתי לשחזר את חווית הגינה של סבא ניסים. עד ש...

עד שהגעתי לגינה של יעל.
יעל סתיו - בעלת סטודיו Invivo Design  השוקדת בימים אלו על עבודת הדוקטורט שלה בנושא גינון ורטיקלי, מאמינה שערים יכולות להיות ירוקות באמצעות חקלאות אורבנית וגינון ורטיקלי אותם היא מיישמת הלכה למעשה בגינתה (הקטנה) בהדר יוסף.
הכניסה לביתם של יעל וחזי נראית ישראלית טיפוסית

ודבר פרט לכיס התלוי על שער הכניסה אינו מרמז על החוויה הצפויה בגינה האחורית
את הכיסים יעל מכינה מכרזות רחוב משומשות יחד עם שותפתה לסטודיו תמר וולף

בגינה האחורית מתחיל כל הקסם: על פני שטח מזערי תוכלו למצוא כמעט כל סוג של ירק עונתי, כל סגנון שתילה אפשרי, ורעיונות עיצוביים כיד הדמיון הטובה עליכם. הקו המנחה של יעל וחזי הוא שאין צורך בכסף רב, ואין צורך בשטח עצום על מנת להקים גינה מרהיבה, יעילה ויצרנית. עם ניצול נכון של השטח (להלן גינה ורטיקלית) הכל אפשרי.

את התיקים האלו הגתה ויצרה יעל בשהותה באוסטרליה. בתוך התיק יש חומר ספוגי סופח מים המאפשר לצמחים לקבל כל צרכם

עוד רעיון נפלא הוא אדנית משטחי עץ. יעל אספה שני משטחים, הצמידה אותם, ריפדה את הדפנות בשקי קמח, מלאה אדמה וקומפוסט ושתלה שתילי ירק ותבלין. פשוט! אסטתי! שימושי! ורטיקלי!


לא אמנה את כל הירקות והתבלינים בגינת המשטחים הנפלאה הזו אבל הנה כמה דוגמאותואפילו.....אמרתי שהגינה קטנטונת? וראו כמה אפשרויות. נעבור לגינון בכיסים הממוחזרים. כפי שציינתי קודם יעל ושותפתה, תמר וולף תופרות את כיסי הגינון הללו מבדי כרזות רחוב משומשות.
הכיסים השחורים עשויים מסוג מסוים של לבד


כיסים דו צדדיים

לא קשה לראות שעובדת היותה של יעל מעצבת ניכרת בכל פינה. כל פריט עובר תחת ידיה ומקבל בנוסף לפונקציונליות שלו גם הבט אסטתי עיצובי מרתק.
קחו לדוגמא את הפינה הבאה:
יעל וחזי בנו גדר כפולה


בתוך הגדר הם ממלאים קומפוסט. וכשיגיע הזמן ישתלו בין סנדות הגדר צמחים מסוגים שונים. כרגע הם בנו לתוך הגדר שתי שידות של מגירות פלסטיק פשוטות המהוות משטח הנבטה לזרעים שונים.

יעל הדביקה משטח מגנטי על גבי המגרות ואותיות מגנט מגלות מה נובט בתוך כל מגירה
מארגזי בקבוקים חסרי חן יצרו בני הזוג נישות אחסון יעילות.שמתם לב שהגדר היא גם מתקן לאופניים? הוא שאמרתי, ניצול שטח, פונקציונליות, ואסתטיקה הם שם המשחק

עוד שימוש מעניין שקיבל תגובות שנויות במחלוקת ניתן לארגזים הללו

אם תביטו טוב תראו חיתול מבצבץ לו.... כן! מצע החיתולים האקולוגים החליף את הקומפוסט....

כשנגמר הסיור שמתי לב שגם בגינה הקדמית רעיון הגינון הורטיקלי בא לידי ביטוי


ביליתי בוקר נעים בגינה מדהימה, חדשנית ויפה. יעל וחזי נחמדים, ידענים, ומסורים לגינתם. אורח החיים האקולוגי והמודע אינו רק טרנד בשבילם. גם אם חלק מן ההסברים עברו מעל ראשי (הייתי עסוקה בהתבוננות ובצילום, בהתפעלות ובנסיון לצרוב רעיונות) למדתי הרבה. אני כבר יודעת איזו פינה אקדיש לגינה הורטיקלית אצלי בחצר, אנסה לגדל ירקות ותבלינים (לא רק בשביל היופי כמו שעשיתי עד היום), ואם תרצו אתם לאמץ אפילו רעיון אחד קטן מבין שלל החידושים בגינתם של יעל וחזי, דיינו!
למידע נוסף בנושא צמחיה ורטיקלית עיינו במאמר הזה
לפניות ליעל בנושא ייעוץ לגינה, רכישת כיסים, וכמובן כדי לברר אם גינתה תפתח שעריה בהזדמנויות נוספות
yael@invivo-design.com
054-47739337
www.invivo-design.com


9 comments:

 1. Amazing! Junk to garden just like that. I love it!

  ReplyDelete
 2. וואהי!!!
  זה באמת מיוחד!
  התלהבתי מהכיסים, מגניב ביותר!

  ReplyDelete
 3. ממש מעניין ועושה חשק לנסות, לא מעט בזכות הכתיבה הנהדרת שלך

  ReplyDelete
 4. איזה יופי של גינה ואיזה יופי של השקעה! רעיונות מקסימים! הלוואי והייתה לי גינה משלי...

  ReplyDelete
 5. ואחרי שתלמדי את סודות הגינה הורטיקלית וגם תיישמי- אני אשמח ללמוד אותם ממך

  ReplyDelete
  Replies
  1. כבר אספתי כמה דברים ליישום הגינון הורטיקלי, אבל לא הגעתי לעצם הפעולה... בכל מקרה מה שאהבתי בעיקר זה האספקט האסטתי, הבעיה שלא התגברתי על האספקט העצל... דיווחי התקדמות בהמשך...

   Delete
 6. בתור מישהו שעוסק בעיצוב גינות פרטיות
  אני יכול להגיד:
  איזה יופי!
  באמת כל הכבוד!
  הגינה הורטיקלית ממש מקסימה

  ReplyDelete
 7. תודה אורי, אעביר את הדברים ליעל

  ReplyDelete
 8. אחלה של מראה לגינה

  ReplyDelete

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...